קטינים יכולים גם לקבל אזרחות פורטוגלית

קטינים יכולים גם לקבל אזרחות פורטוגלית

בימים אחרונים התבשרנו על בשורות משמחות, ממשלת פורטוגל ביצעה תיקון לחוקי ההגירה שלה, כתוצאה מכך הדבר השפיעה גם על חוק האזרחות למגורשי פורטוגל וכיום גם קטינים יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית על סמך הוריהם.
השינוי החשוב פה הוא שאם בעבר הינו חייבים להוכיח זיקה לפורטוגל עבור הקטינים על מנת שיכלו לקבל אזרחות פורטוגלית. בפועל קבלת האזרחות עבור הקטינים הייתה תלוי בשיקול דעתו כמעט הבלעדי של הפקיד במשרד האוכלוסין הפורטוגלי. יש קטינים שקיבלו ויש שלא – עניין של מזל.

היום חל שיפור משמעותי והסיכויים לקבל אזרחות פורטוגלית לקטינים גדלו משמעותית. בעצם ילדים שנולדו לפני קבלת האזרחות הפורטוגלית והם קטינים, יש אפשרות לבקש לאזרח אותם בפורטוגל מתוקף חוק אחר (artigo 2, חוק איחוד משפחות).
חשוב לציין כי את הבקשה לאזרחות הקטינים יש להגיש לרשויות בפורטוגל רק לאחר שהנישואים של מקבל האזרחות ובן/בת זוגו נרשמו במדינה.
ראו מאמר כיצד לבצע רישום אזרח פורטוגלי כנשוי.

על מנת לפשט את הסוגייה אחלק את קטינים הזכאים לדרכון פורטוגלי ל 3 קבוצות עיקריות:

קטינים שנולדו אחרי שאחד הורים קיבל אזרחות פורטוגלית:

אם הקטין נולד לאחר שאחד מהוריו כבר בעל אזרחות פורטוגלית הוא זכאי לקבל אזרחות בהליך קצר ומהיר יחסית. אני אפילו היית אומר כמעט באופן אוטומטי, הליכי הבקשה והקבלה פשוטים יחסית וטכניים בעיקרם.
לפירוט המסמכים הנדרשים ועלות השירות לחצו כאן.

קטין שנולד לפני שאחד הורים קיבל אזרחות פורטוגלית וגילו מתחת לגיל 16 שנים:

כל קטין מתחת לגיל 16 שאחד מהוריו קיבל אזרחות פורטוגלית זכאי גם להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית. בעצם השינוי החשוב פה שהזיקה לפורטוגל נסמכת על האזרחות של אחד מהורים בלבד ולא צריך דבר מה נוסף.
לפירוט המסמכים הנדרשים ועלות השירות לחצו כאן.

קטין שנולד לפני שאחד הורים קיבל אזרחות פורטוגלית וגילו מעל גיל 16 שנים:

כל קטין מעל גיל 16 שאחד מהוריו קיבל אזרחות פורטוגלית זכאי גם להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, אבל עדיין צריך להוכיח זיקה נוספת מעבר לכך שאחד מהוריו אזרח פורטוגלי.
שימו לב קטין מעל גיל 16 צריך גם להמציא תעודת יושר עבורו.
המשמעות היא שקבלת אזרחות הפורטוגלית עבור הקטין שוב תלויה באופן מוחלט בשיקול דעתו של הפקיד במשרד האוכלוסין הפורטוגלי.
כרגע אנחנו לא ממליצים להגיש אזרחות של קטינים מעל גיל 16, וממליצים לחכות לגיל 18 כשהם היו בגירים.

יתרונות האזרחות עבור ילדכם רבות, נזכיר כמה מהם בקליפת האגוז

הדרכון הפורטוגלי יקנה לילדיכם אזרחות של האיחוד האירופי. אזרחות זו תזכה אותם באפשרות לעבוד בכל מדינה באיחוד, ללא צורך באשרה. אזרחות כזו יכולה לפתוח בפניהם הזדמנויות עבודה רבות ומגוונות.

אזרחות של האיחוד האירופי מהווה גם כרטיס כניסה למוסדות ההשכלה הטובים ביותר בכל היבשת, פעמים רבות בחינם או במחיר מוזל מאוד, ללא צורך באשרת שהייה או עבודה בזמן הלימודים. לבסוף, עם אזרחות אירופית, ילדיכם יוכלו להיכנס בקלות למדינות שכישראלים יהיה להם קשה מאוד ולעתים אף בלתי אפשרי לקבל אליהן אשרת כניסה.